Skip to content

Oana’s Corner

Momente, zâmbete și inspirație zilnică

Menu
  • Home
  • Acces membri
  • File de jurnal
    • Casuta Noastra
  • Lifestyle
    • Cumparaturi
    • Ganduri Asternute
  • Calatorii
    • Romania
    • Trasee montane
    • Manastiri Romania
    • Bulgaria
    • Grecia
    • Ungaria
  • Retete
    • Dulciuri
    • Supe / Ciorbe
    • Mancaruri
    • Aperitive
    • Salate
    • Tefal One Pot
  • Colaborari
  • Recenzii
    • Carti
    • TV
Menu

Rase de caini – Ciobanescul Belgian (Malinois belgian)

Posted on 7 October 20217 October 2021 by Oana R

Buna, dragilor! Continuam seria raselor de caini cu una dintre cele mai populare din tara noastra in ultimul timp, foarte multi amici de-ai mei au caini ce apartin acestei rase si vreau sa va ajut cu cateva informatii suplimentare despre ei!

Ciobanescul Belgian este considerat o rasa cu patru varietati in toate tarile, mai putin S.U.A. In S.U.A., fiecare varietate este considerata o rasa aparte: Malinois belgian, Tervuren belgian, Cainele de oi belgian Groenendael, Laekenois belgian. Ciobanestii belgieni au fost dezvoltati in Belgia la sfarsitul secolului al XIX-lea pentru paza si directionarea turmelor. Au fost folositi si de politie si armata. In anul 1891, un comitet de experti a studiat daca exista un anumit caine care sa reprezinte un standard pentru rasa. Acest comitet a hotarat ca Ciobanestii belgieni erau similari in marime si forma a corpului, dar variau in lungimea, textura si culoarea blanii. Acestora patru li s-a dat denumire dupa satul sau regiunea in care s-a format fiecare.

Descriere fizica

Acesti caini sunt mari, musculosi, eleganti si cu corpul patrat. Capul este puternic, cu un bot usor ascutit si de aceeasi lungime cu capul. Au ochii maronii inchisi, usor migdalati si urechi triunghiulare erecte. Blana difera in culoare, lungime si textura. Malinois-ul are blana scurta, dreapta si aspra, care poate fi cafenie sau de culoarea mahonului cu extremitati negre, masca neagra si urechi negre. Tervurenul are o blana dubla lunga si este cafeniu pana la mahon, cu extremitati negre. Cainele de oi belgian are o blana lunga, neagra iar Laekenois belgian are parul sarmos, cafeniu sau de culoarea mahonului.

Inaltime: 55-65 cm

Greutate: 18-36 kg

Temperament: inteligenti, foarte usor de dresat, dar si foarte muncitori. Sunt afectuosi cu familia lor, dar prevazatori cu strainii, din punct de vedere al protectiei familiei, dar si al teritoriului. Sunt niste caini foarte energici si sensibili, dar tin sa se ataseze de o singura persoana.

Nivel de activitate: ridicat, recomandat in familii active, cu experienta in cresterea cainilor, intr-un mediu suburban sau rural. Are nevoie de atentie, socializare, dresaj pozitiv.

Posibile probleme de sanatate: sensibili la anestezie, cancer, epilepsie, displazie de sold si cot, atrofie retiniana progresiva, probleme ale tiroidei. Durata medie viata: 14-16 ani.

0

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Acces Membri
  • TikTok
  • YouTube
  • Facebook
  • Instagram

Bine ai venit în colțișorul meu!


Aici găsești gânduri sincere, idei care te fac să zâmbești și mici bucurii care colorează viața.
Un colțișor pentru inspirație, reflecții și momente care merită păstrate!

Cauta aici:

Te astept si pe Facebook!

Oana Roxana

June 2026
M T W T F S S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
« May    

Categories

Bloguri pe care le citesc!

  • Coffee time
  • Din Casuta Noastra
  • Dulce Casa
  • Dana
  • Franturi din viata mea
  • Floarea Casei
  • Explorator prin viata
  • Provocari si obiceiuri

advent album foto bolognese braila briose caini calatorii carti casa ciorba ciorbe copii costinesti cumparaturi defileuldunarii dulciuri educatie elefant femeia fericire genti iubire jumbo jurnal lidl litera manastiri manastiri romania negresa pepco pizza psihologiavietii psihologia vietii rechizite relatii retete rochii romania shein shopping tablou diamante tefalonepot tigla metalica traseu montan viata

Postări populare

  • Retete gatite la Oala Tefal One pot – Paste cu sos alb & Ciorba de fasole pastai posted on September 24, 2021
  • Jurnal Săptămânal Onycesc (14/06) – Noul membru al familiei! posted on June 14, 2026
  • Jurnal Săptămânal Onycesc (02/06) – Emoții de final și o scurtă evadare pe litoralul bulgăresc posted on June 2, 2026
  • Paste cu pui la cuptor posted on August 26, 2020
  • Jurnal Săptămânal Onycesc (24/05) – Concursuri, dosare și bucurii mărunte posted on May 24, 2026
  • Spaghetti cu sos Bolognese (TEFAL ONE POT) posted on November 25, 2021

Vizitatori

0853400
Visit Today : 293
Visit Yesterday : 651
This Month : 18547
Total Visit : 853400
© 2026 Oana’s Corner | Powered by Superbs Personal Blog theme