Skip to content

Oana Roxana Blog

Călătoresc prin viață

Menu
  • Home
  • File de jurnal
    • Casuta Noastra
  • Lifestyle
    • Cumparaturi
    • Ganduri Asternute
  • Calatorii
    • Romania
    • Trasee montane
    • Manastiri Romania
    • Bulgaria
    • Grecia
    • Ungaria
  • Retete
    • Dulciuri
    • Supe / Ciorbe
    • Mancaruri
    • Aperitive
    • Salate
    • Tefal One Pot
  • Colaborari
  • Recenzii
    • Carti
    • TV
Menu

Un nou caine – sfaturi de tinut cont si pregatiri!

Posted on 11 May 20209 June 2020 by Oana R

Aducerea unui caine in casa voastra reprezinta o decizie ce va va schimba viata. Indiferent daca aveti un camin plin de animale sau acesta este primul, un caine nou aduce cu el o varietate de adaptari.

Inainte de a lua hotararea, examinati-va stilul de viata si personalitatea si cercetati cu grija toate informatiile privind rasa de caine care se va potrivi cel mai bine in viata voastra. Calitatea de parinte, o slujba cu norma intreaga, experienta cu cainii sunt factori care trebuie luati in considerare atunci cand adoptati un caine.

Primirea unui caine in casa voastra reprezinta un pas foarte important. Adoptarea lui inseamna acceptarea unui angajament de 10-15 ani de schimbare a stilului de viata al vostru.

caine puppy
www.hdnicewallpapers.com

Cainele potrivit

Luati in considerare varsta, rasa, trecutul si temperamentul cainelui pe care vreti sa il gasiti. Totodata, priviti atent la propria persoana si viata. Sunteti casatoriti, aveti copii, va place sa calatoriti, aveti destui bani pentru sanatatea animalului, pentru a-i asigura cea mai buna mancare si îngrijire de zi cu zi? Daca aveti copii, este vital sa alegeti un caine care este prietenos cu copiii. Daca aveti pisici trebuie sa fiti constienti ca nu toate rasele de caini sunt potrivite pentru camine cu pisici.

Varsta

Daca alegeti un pui de caine trebuie sa aveti mult timp disponibil pentru a va ocupa de el. El are nevoie de indrumarile si suportul vostru si asta inseamna timp, ideal ar fi sa nu aveti un job solicitant pentru a pune la punct toate detaliile primirii puiului si cresterea lui cat este mic.

Avantajul unui caine adult este ca stiti de la inceput cat mai multe despre el: temperament, nevoi de miscare. De asemenea pot fi invatati deja sa-si faca nevoile afara, sa mearga in lesa la plimbare, se pot adapta mai usor vietii noi. Trebuie tinut cont insa ca daca a fost abuzat sau neglijat s-ar putea sa vina cu unele probleme si multi dintre ei au capatat unele obiceiuri negative care trebuiesc indreptate. Va puteti inscrie cainele la un curs de dresaj imediat ce ajunge in casa voastra. Acestea va vor ajuta sa faceti fata problemelor ce pot aparea.

Rasa pura / metis?

Unele persoane vor un caine de rasa pura in timp ce altii nu isi doresc altceva decat un metis. Indiferent de optiunea pe care o faceti, puteti avea parte de un animal de companie fericit, prietenos si bine format, dar exista plusuri si minusuri pentru ambele variante. Atunci cand cumparati un caine de rasa aveti o idee generala in privinta personalitatii sale. Ca minusuri, se considera ca exemplarele de rasa pura sunt mai predispuse la defecte genetice cum ar fi displazia de sold, alergii cutanate sau probleme oftalmologice si cardiace, decat exemplarele metise.

Daca adoptati un pui de metis, insa, exista sanse sa nu stiti cum va arata acesta atunci cand va creste. Chiar daca stiti rasele care au contribuit la aparitia puiului, este dificil de stabilit care caracteristici fizice sau comportamentale vor predomina.

caine puppy

Sfaturi in cautarea lui

  • Cumparati sau adoptati doar de la un crescator recunoscut, adapost sau magazin specializat
  • Nu achizitionati un pui care pare bolnav
  • Faceti-va o lista cu ce aveti nevoie sa luati, lucruri necesare pentru a le avea acasa cand aduceti puiul: mancare pentru caini (sortiment de calitate potrivit varstei si marimii puiului)
  • Castroane pentru apa si mancare (ar trebui sa fie grele pentru a nu fi rasturnate usor, de preferat din otel inoxidabil sau ceramica. Castroanele din plastic pot fi locul potrivit de proliferare a bacteriilor
  • Jucarii: cumparati o varietate de jucarii, oasele de calitate din piele si nailon ofera confort pentru rontaire, jucariile de plus ii tin ocupati
  • Instrumente pentru pieptanat si periat: o perie, pieptene pentru purici, sampon si foarfeca de unghii
  • Periuta si pasta de dinti. Este foarte important sa mentineti dantura cainelui curata si sanatoasa
  • Cusca trebuie sa fie suficient de mare incat cainele sa poata sta in picioare si sa se poata intoarce confortabil. Daca nu este nevoie de cusca, ii puteti lua un pat de dormit confortabil
  • Zgarda si lesa sunt si ele foarte importante, asigurati-va ca se potriveste destul de des, mai ales la rasele de caini cu crestere rapida. Ar trebui sa puteti introduce doua degete pe sub zgarra, dar sa nu fie prea lata ca sa nu isi scoata capul. Pentru plimbari folositi o lesa de 1 sau 2 metri lungime
  • Nu uitati de covorase pentru pui pentru a curata eventualele “accidente”, substanta de curatat urina, dezinfectant, cusca pentru transport, porti de asigurare pentru copii (pentru a le bloca accesul unde nu este inca sigur sa patrunda)
caine puppy

Tineti minte sa planuiti din timp toate detaliile, sa va ganditi la toate aspectele ce tin de rasa, comportament, nevoi, de asemenea sa asigurati cele necesare in casa. Acestea înseamna siguranta pentru el, sanatate psihica pentru voi si zile frumoase impreuna inca de la inceput!

Voi aveti un caine sau intentionati sa va luati in viitor? Astept poze cu bijuteriile voastre scumpe!

Multumesc ca m-ai vizitat, te mai astept,

Oana!

36 thoughts on “Un nou caine – sfaturi de tinut cont si pregatiri!”

  1. G. Doll says:
    12 May 2020 at 8:47

    Dacă voi reuși să mă mut la casa asa cum imi doresc o sa am in vedere sfaturile acestea pentru că o sa ii iau sigur un cățel fetiței mele!

    Reply
    1. Oana R says:
      12 May 2020 at 9:12

      O sa fie tare fericita!

      Reply
  2. Diana says:
    12 May 2020 at 8:55

    A adopta un câine e un angajament pe termen lung. Nu poți să îl iei și să uiți de el sau să pasezi responsabilitatea copiilor (am mai văzut asta). Mama o considera pe Cora, cățelușa ei, al treila copil 🙂

    Foarte util articolul, Oana!

    Reply
    1. Oana R says:
      12 May 2020 at 9:12

      Asa este! Multumesc!

      Reply
  3. Lucia Mihaela Curea says:
    12 May 2020 at 15:03

    Avem si noi un catel tare dragalas, dar cam batran, si ne gandim sa ne luam un pui de cățel.

    Reply
    1. Oana R says:
      12 May 2020 at 16:44

      Super!

      Reply
  4. Oana Alexandra says:
    12 May 2020 at 15:41

    Foarte utile sfaturile, o sa tin cont de ele in viitor in cazul in care o sa imi doresc un catel:)

    Reply
    1. Oana R says:
      13 May 2020 at 6:03

      Multumesc!

      Reply
  5. Denisa says:
    12 May 2020 at 15:48

    Mi se pare ca in cazul cainilor e mult mai avantajos sa il iei de pui. Daca nu ai foarte mult timp sa il dresezi acasa, il poti duce la dresaj, dar asa stii sigur ca o sa va “impartiti” tabieturile. E mai greu sa mulezi dupa tine un caine adult, gata format

    Reply
    1. Oana R says:
      14 May 2020 at 18:49

      Si eu zic la fel, e mai avantajos de mic!

      Reply
  6. Florina Popa Dumse says:
    12 May 2020 at 18:26

    Ce dragalasi sunt. Mi s-a facut dor de blanosii mei de la tara.

    Reply
    1. Oana R says:
      12 May 2020 at 18:26

      ???

      Reply
  7. Adina-Florentina says:
    12 May 2020 at 20:18

    Iubesc cateii, insa stau la bloc si imi dau seama ca este greu…imi doresc ca in viitor sa ma mut la curte si atunci voi adopta un catel cu siguranta!

    Reply
    1. Oana R says:
      12 May 2020 at 17:21

      Se poate si la bloc fara probleme cu o rasa micuta sau medie dar imp e sa fie timp disponibil de stat impreuna cat mai mult ?

      Reply
  8. Anaphielle says:
    12 May 2020 at 21:01

    La noi a venit un puiuț de bischon din senin. Nu știam nimic despre ei. A, ba da! Auzisem că sunt sensibili. Nu aveam în plan să luăm cățel, dar vecina ce-l luase era plecată mereu de acasă și dacă eu sunt non stop acasă, a fost mai bine pentru el. Din prima zi am citit câte în lună și-n stele despre rasa lui. Ne-am împăcat bine din prima clipă. Mai ales cu copiii. Și nici sensibil nu este. Foarte bune informațiile oferite!

    Reply
    1. Oana R says:
      12 May 2020 at 18:22

      Sa va bucurati mereu de el! Sunt rase care iubesc copiii, am citit despre ei. Mulțumesc!

      Reply
  9. Ioana Popescu says:
    12 May 2020 at 23:17

    Mereu mi-am dorit un caine, dar pana nu o sa am posibilitatea sa ma ocup asa cum merita de el nu am sa imi iau. Nu pot sa ii acord suficient timp deocamdata.

    Reply
    1. Oana R says:
      12 May 2020 at 20:18

      Perfect de acord ? sper ca într-o zi sa ti bucure viata un astfel de suflețel!

      Reply
  10. Elvira says:
    13 May 2020 at 4:10

    Foarte bun articolul. Și util pentru cei care vor să ia un cățeluș.
    Pe mine m-ai atins sufletește. Am avut doi cățeluși de rasă, pe primul l-am dat repede pentru că stătea mult timp singur în casă așa că i-a fost mult mai bine la o familie foarte iubitoare ce avea curte și curte. Apoi a venit un caniche, 13 ani alături de noi oriunde călătoream. Între timp câțiva abandonați au trecut prin curtea noastră și toți, fără excepție, au fost inteligenți și foarte buni. Acum avem ultimul tomberonez, un metis de mici dimensiuni dar căruia nu i-a scăpat viu nici un șarpe care trece prin curte (stau aproape de lacul Fundeni).
    Mai nou a și un motan maidanez care vine pentru masă, somn, mângâiere ?. Am avut 18 ani o pisică neagră, și ea tot maidaneză dar care ne-a adoptat cu încăpățânare și ne-a iubit mult. Și noi pe ea.
    Este o mare responsabilitate să iei un câine și să te faci înțeles de el dar și el de tine. Și o cheltuială în plus, uneori mare dacă ești un deținător responsabil și cu suflet. Dar merită din plin !

    Reply
    1. Oana R says:
      13 May 2020 at 5:54

      Ma bucur ca v-a placut si da, se vede ca iubiti animalutele tare mult si sa va dea Dzeu sanatate, imi plac foarte mult oamenii cu suflet!!

      Reply
  11. Gabriela Bratu says:
    13 May 2020 at 4:34

    Noi îl avem pe aki de la o luna și e luat drept beagle. Ulterior am descoperit ca are și oleaca de pitbull în el. Dar rămâne un cățel deosebit și chiar dacă înainte îmi era lene sa ies cu el afara, acum nici nu concep zilele fără plimbări!

    Reply
    1. Oana R says:
      13 May 2020 at 6:04

      Daaaa ma bucur, sa va traiasca !!

      Reply
  12. Anca says:
    13 May 2020 at 5:28

    Sotul meu este innebunit dupa cainii, avem deja unul si isi mai doreste inca unul de rasa.

    Reply
    1. Oana R says:
      13 May 2020 at 5:53

      Super, ma bucur 🙂

      Reply
  13. Paula Ion says:
    13 May 2020 at 15:39

    Cei care vor sa-si ia un caine musai trebuie sa citeasca articolul tau pentru ca vine cu informatii pretioase.

    Reply
    1. Oana R says:
      13 May 2020 at 20:50

      Mulțumesc mult!

      Reply
  14. Catalina Coman says:
    13 May 2020 at 23:28

    Daca as sta la casa si as avea mai mult timp, mi-as lua un catel. Asa, la apartament e destul de complicat, mai ales cand am doi copii energici care imi mananca tot timpul.

    Reply
    1. Oana R says:
      14 May 2020 at 6:33

      Asa este, e greut 🙂

      Reply
  15. Madalina Radu says:
    14 May 2020 at 8:46

    Sunt mama de catei de 15 ani.. din pacate primul caine, my soulmate, nu mai este alaturi de mine, este in Raiul Animalutelor cum imi place mie sa spun. Este o responsabilitate mare si serioasa dar si bucuria este nepretuita si merita orice efort.

    Reply
    1. Oana R says:
      14 May 2020 at 6:34

      Asa este!!

      Reply
  16. Georgiana says:
    14 May 2020 at 8:57

    Mi-as dori sa am un caine, dar stiu ca nu e o idee buna. Noi suntem mai tot timpul plecati, n-ar avea cine sa aiba grija de caine, iar in actuala locuinta nu putem sa avem animale de companie. Poate in viitor…

    Reply
    1. Oana R says:
      14 May 2020 at 18:50

      Asa este 🙂

      Reply
  17. Rokolla says:
    14 May 2020 at 23:14

    Daca as sta la curte chiar n-as mai sta pe ganduri si mi-as lua si eu un catelus. Imi plac mult animalele, iar de catei ma simt foarte atasata

    Reply
    1. Oana R says:
      15 May 2020 at 20:26

      Asa este, sunt suflete pure!

      Reply
  18. Denisa says:
    14 May 2020 at 23:41

    Cainele vine mereu cu o mare responsabilitate, sa ai grija de el si sa pui in balanta tot. Pacat ca unii oameni nu se gandesc inainte.

    Reply
    1. Oana R says:
      15 May 2020 at 20:26

      Asa este!

      Reply

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • Instagram
  • YouTube
  • Facebook
Buy me a coffee!

Buy Me a Coffee

Cauta aici:

Bine ai venit!

 

Îți mulțumesc că ești aici! Sper ca postările mele să îți vină în ajutor, să îți aducă un zâmbet pe buze și să te informeze acolo unde ai nevoie!

Pentru colaborări nu ezita să mă contactezi pe pagina de Facebook!

Te astept si pe Facebook!

Oana Roxana

Vizitatori!

619861
Visit Today : 348
Visit Yesterday : 313
This Month : 8128
This Year : 86010
Total Visit : 619861
June 2025
M T W T F S S
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
« May    

Categories

Bloguri pe care le citesc!

  • Coffee time
  • Din Casuta Noastra
  • Dulce Casa
  • Dana
  • Franturi din viata mea
  • Floarea Casei
  • Explorator prin viata
  • Provocari si obiceiuri

Comentariii!

  • Oana R on Jurnal de iunie – 15/06: “Multumesc din tot sufletul!!” Jun 19, 04:58
  • Ioana Radu on Jurnal de iunie – 15/06: “La multi si binecuvantati ani unul alaturi de celalalt, viata lunga impreuna cu sanatate si multe bucurii. Felicitari Diei, iar…” Jun 17, 04:59
  • Oana R on Jurnal de iunie – 15/06: “Buna, Daniela! Intotdeauna o placere sa iti citesc comentariile si mai ales sa avem asa multe in comun! Mai este…” Jun 15, 18:36
  • Daniela on Jurnal de iunie – 15/06: “Draga Oana, Te felicit pentru toate rezultatele frumoase si evenimentele importante din aceasta perioada!Tie iti urez mult succes in continuare…” Jun 15, 15:05
  • Oana R on Jurnal Mai 2025: “Buna, Corina, multumesc din suflet! Tonotil-ul are un gust oribil, nu il pot lua din pacate, iau de ceva luni…” May 30, 17:50

advent album foto bolognese braila briose caini calatorii carti casa ciorba ciorbe copii costinesti cumparaturi defileuldunarii dulciuri educatie elefant femeia fericire genti iubire jumbo jurnal lidl litera manastiri manastiri romania negresa pepco pizza psihologiavietii psihologia vietii rechizite relatii retete rochii romania shein shopping tablou diamante tefalonepot tigla metalica traseu montan viata

Postări populare

  • Retete gatite la Oala Tefal One pot – Paste cu sos alb & Ciorba de fasole pastai posted on September 24, 2021
  • Paste cu pui la cuptor posted on August 26, 2020
  • Jurnal Mai 2025 posted on May 26, 2025
  • Jurnal de iunie – 15/06 posted on June 15, 2025
  • Rase de caini – principalele carecteristici (Partea 1) posted on June 16, 2020
  • Musaca de cartofi si carne de porc (Oala Tefal + cuptor electric) posted on November 15, 2021
© 2025 Oana Roxana Blog | Powered by Superbs Personal Blog theme